Національний Центр Управління та Випробувань космічних Засобів

День пам’яті Леоніда Каденюка у КПІ ім. Ігоря Сікорського

У КПІ ім. Ігоря Сікорського 13 березня пройшов День пам’яті першого космонавта незалежної України, Героя України, генерал-майора авіації, народного депутата України 4-го скликання Леоніда Каденюка.

Леонід Каденюк раптово пішов з життя під час ранкової пробіжки 31 січня цього року. В КПІ ім. Ігоря Сікорського його не лише глибоко шанували як першого космонавта незалежної України, але й справедливо вважали колегою і другом: він був заступником Голови Наглядової ради університету, почесним доктором факультету авіаційних і космічних систем і радником ректора, неодноразово брав участь у Наукових читаннях у Державному політехнічному музеї. Абсолютно позбавлений будь-якої пихи чи зарозумілості, він щиро спілкувався зі школярами на заходах, що їх проводила в університеті Київська Мала академія наук учнівської молоді та Українське молодіжне аерокосмічне об’єднання «Сузір’я», співпрацював з викладачами, дослідниками і студентами факультетів та інститутів. А ще – ніколи не відмовляв учасникам різноманітних заходів у проханні сфотографуватися разом з ним, сприймаючи це як данину величезній популярності. Отож і День пам’яті в КПІ вийшов по-особливому теплим і неформальним.

Участь у меморіальному заході взяли дружина космонавта Віра Каденюк та його син Дмитро, ректор університету академік НАН України Михайло Згуровський, голова Державного космічного агентства України Павло Дегтяренко, радник голови ДКАУ Едуард Кузнецов, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України Ярослав Яцків, голова Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я» і друг Леоніда Каденюка Олег Петров, дублер Леоніда Костянтиновича Надія Адамчук-Чала, директор музею космонавтики ім. С.П. Корольова (м. Житомир) Ірина Дячук, ветерани космодромів Байконур, Капустин Яр, Плесецьк, студенти і викладачі університету, члени Малої академії наук, учні Технічного ліцею НТУУ “КПІ” й середньої школи №36 та інші.

Після перегляду підготовленого Державним космічним агентством України відеофільму про космічний політ, участь у якому в складі міжнародного екіпажу брав Леонід Каденюк, учасники Дня пам’яті розповідали про те, яким вони запам’ятали першого космонавта незалежної України, як наполегливо йшов він до здійснення своєї мрії про Космос, як важко і багато працював під час випробувань нової авіаційної техніки і космічних систем (Леонід Каденюк був космонавтом-випробувачем багаторазової космічної системи «Буран» і пройшов інженерну та льотну підготовку як командир цього корабля, а космічний політ здійснив у 1997 році на американському багаторазовому транспортному космічному кораблі «Колумбія» як дослідник), про зміст і значення біологічних експериментів, що їх він проводив на орбіті. До речі, серед багатьох маловідомих фактів, кілька виступаючих згадували й про те, що в свій політ Леонід Каденюк брав і шевченкового «Кобзаря». Це була перша (!) друкована книга на орбіті – до тієї пори в космосі бували лише електронні копії літературних творів. У 2014 році, під час відзначення 200-ліття Тараса Шевченка Леонід Костянтинович подарував цей унікальний том Канівському музеєві Т.Г.Шевченка.

«Ми знаємо, що Леонід Костянтинович любив життя, любив свою родину, любив друзів, любив молодь. Таким він і житиме в нашій пам’яті, – сказав на завершення заходів Дня пам’яті Леоніда Каденюка ректор університету Михайло Згуровський. – Тож він залишиться з нами. І продовжить виховувати прикладом свого життя нові покоління українських інженерів, конструкторів і, я сподіваюся, нових українських космонавтів…».

Дивіться також:

22.07.2019

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!  Запрошуємо Вас взяти участь у роботі  ІІI-ї науково-практичної конференції “Аерокосмічні технології в Україні: проблеми та перспективи”, яка відбудеться 12-13 вересня 2019 року на базі Національного центру управління та випробувань космічних засобів.  Метою конференції є  створення атмосфери плідної фахової дискусії про результати наукових […]

Детальніше
19.07.2019

Індія у четвер, 19 липня, оголосила нову дату запуску своєї місячної місії Chandrayaan-2. Вона відбудеться 22 липня о 14:43 за місцевим часом. Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на BBC. «Новою датою запуску індійської космічної місії на Місяць Chandrayaan-2 стане 22 липня. Запуск […]

Детальніше
19.07.2019

Компанія SpaceX провела вогняні випробування апарату Starhopper, які закінчилися великим загорянням метану. Вогонь спалахнув через 5 секунд після початку випробування, під час запуску одного з двигунів, пише «НВ» з посиланням на Space.com. Випробування, яке тривало близько 5 секунд, здавалося успішним, коли яскраво-помаранчеве полум’я поглинуло […]

Детальніше
© 2014 НЦУВКЗ
Веб-сайт НЦУВКЗ знаходиться в дослідній експлуатації
Копіювання матеріалів тільки за наявності посилання на веб-сайт НЦУВКЗ
Сайт розроблено - Space-inform