Національний Центр Управління та Випробувань космічних Засобів

Голова ДКА Павло Дегтяренко про долю супутника «Либідь»

Прес-служба Державного космічного агентства України започатковує нову рубрику «Актуальне питання до Голови ДКА Павла Дегтяренка».

Питання:
– За 5 днів до Нового року відбулося останнє у 2018 році, засідання Кабінету Міністрів, де, зокрема, обговорювалися питання, що стосуються космічної галузі. На засіданні схвалено та затверджено проект Закону про Загальнонаціональну науково – технічну космічну програму. Щось дуже збентежило у цій програмі нардепа Андрія Тетерука, який обурювався тим, що Державне космічне агентство намагається відстояти присутність у програмі проекту створення Національної супутникової системи зв’язку з КА «Либідь».

П.Дегтяренко:
– Так, там йдеться про супутник зв’язку «Либідь». Цей проект надзвичайно важливий для космічної галузі і загалом для України. Адже зараз одним із головних пріоритетів розвитку нашої галузі є підпорядкування завдань космонавтики вирішенню соціально-економічних проблем країни. Це стосується, зокрема, проекту створення Національної супутникової системи зв’язку, для формування якої планується запуск першого українського геостаціонарного 
телекомунікаційного супутника «Либідь». А також створення наземного комплексу управління, який включає наземні засоби та мережі супутникового зв’язку та мовлення. До речі, створення такого супутника було передбачено ще в першій національній космічній програмі (1993 –1997 рр.).
Головне призначення супутника: 
– надання послуг регіонального і закордонного телебачення і радіомовлення; 
– безпосереднє телемовлення; 
– надання послуг мультимедіа й інтернет;
– забезпечення передачі даних, телефонії, відеоконференцій та інтернет на основі VSAT;
– забезпечення спец. зв’язку в сфері національної безпеки і оборони та в банківському секторі економіки.
Додаткові переваги отримає національна економіка, адже українські телеканали, які орендують транспондери на супутниках інших країн, щороку сплачують їм близько 20 мільйонів доларів. З появою вітчизняного супутника ці кошти залишатимуться в Україні, а надання послуг буде значно дешевше, так як будуть усунуті посередники, які стоять між споживачами і власниками таких космічних апаратів. До речі, в нашому інформаційному просторі останнім часом з’являється багато різних думок, виступів та повідомлень відносно важливих та складних науково – технічних проектів. Нажаль, багато з них висловлені авторами, блогерами, які не мають належної компетенції, спеціальних знань та досвіду роботи в ракетно – космічній сфері. Часто це не приносить бажаного результату, а іноді навіть шкодить.


– Коли ж нарешті з’явиться вітчизняний супутник зв’язку?
– Запуск національного супутника зв’язку та мовлення передбачалося здійснити в рамках Державної цільової програми підготовки до проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, насамперед для забезпечення трансляції спортивних матчів.
Вже і інвесторів знайшли.
У ролі головного виконавця проекту такого масштабу як «Либідь», інтегратора космічного сегменту (супутник), наземного (станція управління), послуг запуску (зокрема, виготовлення ракети-носія) виступила канадська компанія 
Macdonald, Dettwiler and Associates Corporation (MDA).
Основна її спеціалізація – це виготовлення корисного навантаження, антенних систем для супутників зв’язку. Але ця компанія не мала досвіду виконання комплексних замовлень, зокрема, виготовлення КА ”під ключ”.
Саме з цією компанією уклало контракт на поставку Національної супутникової системи зв’язку вартістю 254,6 мільйонів доларів Державне підприємство «Укркосмос». Причини об’єктивного і суб’єктивного характеру призвели до того, що запуск супутника «Либідь» неодноразово переносився, починаючи з кінця 2012 року.
Спочатку супутник передбачалось запустити на орбітальну позицію 38,2° східної довготи, де знаходиться радіочастотний ресурс, виділений Україні Радіобюро Міжнародного союзу електрозв’язку (міжнародна організація, що функціонує під егідою ООН) у 2000 році.
Роботи з частотно-орбітального забезпечення були розпочаті компанією МDА з моменту отримання першого траншу, тобто з червня 2010 року. А вже в серпні делегація Державного космічного агентства України отримала інформацію від МDА про наявність проблеми із координацією частот.

– Як виходили з цієї екстремальної ситуації?
– ДП «Укркосмос» змушене було звернутися до МDА з проханням призупинити роботи по корисному навантаженню, аби послабити потенційні наслідки витрат. Згодом французька компанія EUTELSАТ запропонувала «Укркосмосу» запустити український супутник в орбітальну позицію 48° східної довготи, в якій вона має власний повністю скоординований частотний ресурс. У зв’язку з переходом у нову орбітальну позицію було розроблено і нову техніко-економічну оцінку використання цієї позиціїдля створення національної супутникової системи зв’язку.
Що стосується фінансових зобов’язань «Укркосмосу» перед МDА, вони виконані повністю. Канадська компанія отримала згідно з контрактом усі кошти у сумі 224,505 млн.доларів США. Однак і досі запуск супутника «Либідь» з космодрому Байконур не відбувся.


– Які цього разу були причини?
– Виготовлення космічного апарата було завершено у серпні 2014 року. Нині він знаходиться на зберіганні у виготовлювача – ВАТ «Інформаційні супутникові системи» (Росія). Це підприємство також брало участь у проекті. Будівництво наземного сегменту (НС) завершилося на рік пізніше . А от виробництво ракети-носія «Зеніт-2ББ» MDA не може завершити з вересня 2013 року, тому, починаючи з червня 2015 року ( тобто з моменту готовності НС) затримка проекту НССЗ відбувається виключно через відсутність ракети-носія.

– І знову проблема в коштах?
– Так, не вистачає 8,245 мільйонів доларів США для придбання двигуна першої ступені РД-171М та системи управління, які виготовлені і знаходяться на території підприємств-виготовлювачів у Росії. При цьому, компанія Briklin Limited (підрядник MDA і платник за виготовлення ракети) не перерахувала ці кошти виробнику ракети – Державному підприємству «Південний машинобудівний завод». Наразі це питання є предметом досудового розслідування Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).
Через затримку виконання проекту у зв’язку з форс – мажором виникли додаткові витрати у сумі 17,0 мільйонів доларів США і для продовження робіт Кабінетові Міністрів у вересні 2017 року довелося приймати рішення про збільшення вартості проекту.
Водночас, незважаючи на постійне інформування MDA про підготовку до підписання урядового рішення і готовності ДП «Укркосмос» підписати додаткову угоду до контракту, яка б урахувала усі зміни, що відбулися за період дії форс – мажору, на початку вересня 2017р. MDA, не дочекавшись рішення Уряду, направило підприємству «Укркосмос» Повідомлення про остаточне розірвання Контракту на підставі ситуації форс-мажору по Наземному сегменту.

– Як в Україні сприйняли таку ситуацію?
– Українська сторона не може погодитися з цією підставою розірвання Контракту, оскільки вважає, що цей форс-мажор вдалося подолати ще у 2015 році. Яким чином?
ДП «Укркосмос» самостійно, за свій рахунок, (обійшлося це в суму приблизно 1,6 млн. дол. США) подолало форс-мажор, оголошений МDА наприкінці лютого 2014 через окупацію військами РФ Криму, де будувався наземний сегмент, побудувало новий наземний сегмент близько м.Києва і МDА погодилася прийняти його як альтернативу втраченому у Криму та внести відповідні зміни до Контракту.
До того ж МDА цей факт документально неодноразово підтверджувала. Однак канадці все ж таки вирішили розірвати контракт.

– Якими були ваші дії?
Враховуючи односторонню, безпідставну відмову МDA від виконання своїх зобов’язань за Контрактом рік тому, у лютому 2018 року, підприємство «Укркосмос» розпочало арбітражне провадження з вимогою повернути усі отримані за Контрактом кошти, а це 224,505 мільйонів доларів США.
У червні 2018 відбулося перше засідання Арбітражного трибуналу.

– Як відомо, всі судові процеси тривалі і потребують значних фінансових витрат. Де знову брати кошти?
– Для вирішення питання фінансування цих витрат розпорядженням Кабінету Міністрів України з резервного фонду державного бюджету було виділено ДКАУ для ДП «Укркосмос» 28 млн.грн.

– Зараз спілкування із іноземною компанію відбувається лише під час судових засідань?
Не тільки, ми все ж сподіваємося на порозуміння. Тривають переговори фахівців Державного космічного агентства та представників «Укркосмосу» з Президентом МDА М. Грінлі, з метою повернути канадську компанію до виконання контракту, згідно якому канадська сторона повинна передати українській супутник «Либідь» для експлуатації вже на орбіті. Але кошти витрачені, а КА немає. Потрібно запускати виготовлений супутник, або повертати кошти і будувати новий КА. Обидва варіанти можливі, але з певними фінансовими втратами.
Звичайно перший варіант більш вигідний, швидший, тому Україна у ньому зацікавлена і ми докладаємо усіх зусиль для позитивного і швидкого вирішення цього проблемного питання. Сподіваємося, що наша країна все ж таки найближчим часом матиме вітчизняний супутник зв’язку « Либідь».

– Павло Глібовичу, щиро вдячні Вам за надану інформацію. Будемо очікувати наступних питань від наших громадян щодо космічної діяльності в Україні.

Дивіться також:

15.01.2020

У вівторок у Білому домі віце-президент США Майк Пенс офіційно привів до присяги генерала Джона Реймонда, який очолює Космічні сили США. Про це повідомляє Українська правда. Під час церемонії Пенс заявив, що до Космічних сил США увійдуть тисячі службовців. Реймонд приступив […]

Детальніше
13.01.2020

У Житомирі підписали угоду про створення регіонального інноваційно-космічного кластеру «Полісся». Про це кореспондентові Укрінформу повідомили у пресслужбі Житомирського національного агроекологічного університету. «До підписання угоди про створення регіонального інноваційно-космічного кластеру «Полісся» долучилося 12 сторін. Вони зобов’язуються спільно діяти у сферах розвитку […]

Детальніше
12.01.2020

12 січня 2020 року виповнилося 113 років від дня народження геніального космічного конструктора Сергія Корольова, повідомляється на сайті Житомирської ОДА. Цього дня у Житомирі на майдані ім. С. Корольова вшанувати видатного земляка прийшли перший заступник голови ОДА Володимир Федоренко, заступник […]

Детальніше
© 2014 НЦУВКЗ
Веб-сайт НЦУВКЗ знаходиться в дослідній експлуатації
Копіювання матеріалів тільки за наявності посилання на веб-сайт НЦУВКЗ
Сайт розроблено - Space-inform