Національний Центр Управління та Випробувань космічних Засобів

Головний центр спеціального контролю

Філія_2


Служба спеціального контролю створена у 1958 році для контролю за ядерними вибухами національними технічними засобами та була однією з складових частин стратегічної розвідки СРСР за розвитком ядерної зброї в світі.

Головний центр спеціального контролю (далі – ГЦСК) до розпаду СРСР – радіосейсмічна лабораторія (в/ч 14167, м. Макарiв-1 Київської обл.) була підпорядкована Службі спеціального контролю (в/ч 46179, м. Москва).

Згідно з Директивою начальника Головного штабу ЗС України від 25.01.1993р. № 115/1/0107 31 окрема лабораторія спеціального контролю, 68 радiосейсмiчна лабораторія та 8 окремий учбовий центр були пiдпорядкованi управлінню Хiмiчних військ ГШ ЗС України.

Згідно з Директивою начальника Головного штабу від 12.08.1993р. № 115/1/0678 всі частини спеціального контролю були пiдпорядкованi Управлінню ракетно-космічного озброєння ЗС України.

Згідно з постановою Кабінету Мiнiстрiв України від 23.12.1996р. №1540 „Про заходи щодо підвищення ефективності космічної діяльності” прийняте рішення відрядити із складу Збройних Сил особовий склад військових частин спеціального контролю до Національного космічного агентства України.

Засобами спеціального контролю ГЦСК забезпечується безперервний цілодобовий збір геофізичної інформації національними технічними засобами радіотехнічного, сейсмічного, акустичного, магнітного та аерозольного (радіоізотопного) методів виявлення, проводиться оперативна обробка матеріалів реєстрації і надання споживачам даних про геофізичну обстановку на території України і всієї Земної кулі та здійснюється контроль за проведеннями випробувань ядерної зброї на іноземних полігонах.

Технічні засоби спостереження розміщені в унікальних шахтах, свердловинах та інших спеціальних приладних спорудах.

Мережа збору та обробки геофізичної інформації ГЦСК включає периферійні та автономні пункти спостереження, які розташовані в різних регіонах України. А саме:

  • Головний центр спеціального контролю (Національний центр даних, селище Городок, Житомирської обл.);
  • Пункти спостереження Кам’янець-Подільський, Ужгород, Любар, Ворсівка;
  • Периферійні пункти Підлуби, Кам’яний брід, Зелениця;
  • Група регіональних спостережень південно-західного регіону (м.Балта);
  • Сейсмічна станція PS45 Міжнародної системи моніторингу Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (м. Малин), ратифікованим Законом України 16 листопада 2000 року.


Станом на сьогодні Тимчасовим технічним секретаріатом Підготовчої комісії Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ТТС ПК ОДВЗЯВ) українська сейсмічна станція PS45 переоснащена сучасним обладнанням, виготовленим провідними фірмами світу у цій галузі, сертифікована і відповідає сучасним світовим стандартам, що дає можливість для України ефективно здійснювати контроль за додержанням міжнародних договорів щодо випробувань ядерної зброї, різноманітних наукових досліджень, в тому числі у сфері техногенно-екологічної безпеки.

На даний час ГЦСК є складовою частиною національної системи сейсмічних спостережень та підвищення безпеки проживання населення у сейсмонебезпечних регіонах, утвореної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 вересня 1995 року № 728.

В основу функціонування Системи покладено діяльність міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Національної академії наук та їх взаємодію на основі комплексного аналізу сейсмічних і геофізичних даних служб спостереження та охоронних мереж, що дасть змогу здійснювати оперативний контроль за сейсмічним станом та іншими геофізичними явищами і забезпечувати органи виконавчої влади та заінтересовані організації інформацією про можливі землетруси та інші аномальні геофізичні явища з оцінкою їх наслідків.

На сьогодні користувачами геофізичної інформації є:

– Урядова інформаційно-аналітична система з питань надзвичайних ситуацій;
– Державна служба України з надзвичайних ситуацій;
– Національна академія наук України;
– Міністерство оборони України;
– Міністерство закордонних справ України;
– Державний комітет України з будівництва та архітектури;
– Міжнародний центр даних Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (м. Відень);
– Сейсмологічний Центр Європейського Середземномор’я (м. Париж).

Організовано систематичне інформування Апарату Ради Національної безпеки та оборони України щодо діяльності ДКА України у сфері забезпечення техногенної та екологічної безпеки (Наказ НКАУ від 25.12.2003 №292).Космічні новини


© 2020 НЦУВКЗ
Веб-сайт НЦУВКЗ знаходиться в дослідній експлуатації
Копіювання матеріалів тільки за наявності посилання на веб-сайт НЦУВКЗ
Сайт розроблено - Space-inform