Національний Центр Управління та Випробувань космічних Засобів

Представники НЦУВКЗ взяли участь у візиті делегації ДКА в компанію Elecnor Deimos

В рамках реалізації проекту технічної допомоги ЄС Twinning в космічній галузі України протягом 2013 – 2015 років керівництвом ДКА спільно з керівництвом Національного інституту аерокосмічних технологій Іспанії (INTA) обговорювались питання співробітництва у сфері космічної діяльності. У вказаному проекті Twinning активну участь приймали представники Національного центру управління та випробувань космічних засобів, у тому числі щодо підготовки та підписання у квітні 2014 року Рамкової угоди між Державним космічним агентством України та Національним інститутом аерокосмічних технологій Іспанії щодо співробітництва у сфері космічної діяльності , яка передбачає виконання спільних українсько-іспанських проектів та робіт, реалізацію спільних ініціатив щодо участі у міжнародних проектах і програмах у космічній сфері. Як результат реалізації вищезгаданої Рамкової угоди, у 2015 році були налагоджені ділові зв’язки з іспанською компанією “Elecnor Deimos” (www.elecnor-deimos.com) щодо створення космічної системи дистанційного зондування Землі (ДЗЗ).

Після низки проведених в Україні на базі ДКА та ДП «КБ «Південне» робочих зустрічей, в рамках яких пройшло обговорення питань прийому даних ДЗЗ з космічних апаратів (КА) “Deimos-1” та “Deimos-2” та інших сфер співробітництва, 15-16 грудня 2016 року у м. Мадрид (Королівство Іспанія) відбулись переговори делегації ДКА з керівництвом компанії “Elecnor Deimos”. Делегацію ДКА очолив заступник Голови ДКА Володимир МІХЕЄВ. До складу делегації ДКА від Національного центру увійшли начальник центру спеціальних програм Микола ДЕМИДЕНКО та начальник центру організації застосування космічних засобів та засобів спеціального контролю Ігор БУТКО, які прийняли участь у переговорах.

15 грудня відбулась зустріч на території космічного Центру компанії Deimos. Під час зустрічі представники іспанської компанії провели презентацію супутникових програм Deimos-1, Deimos-2 та супутникового центру. Керівництвом компанії Deimos, а саме Мігелем Бейо (Генеральний директор) та Карлосом Фернандесем де ла Пенья (віце-президент з розвитку бізнесу) проведено презентації щодо сучасного стану напрямку дистанційного зондування Землі в Іспанії, поглядів керівництва Національного інституту аерокосмічних досліджень Іспанії (INTA) та компанії Deimos щодо формування та розгортання системи дистанційного моніторингу земної поверхні в інтересах державних та комерційних споживачів Королівства Іспанії та трансферу технологій космічного моніторингу в реальний сектор економіки.

Після обговорення презентованих матеріалів представникам української делегації продемонстровано сеанс управління та прийому інформації з космічного апарату Deimos-2 у центрі управління польотами, після чого члени делегації відвідали наземний інформаційний центр (Sky Surveillance control centre), де іспанською стороною презентовано знімки з космічних систем Deimos-1та Deimos-2. Сторони обговорили напрямки використання космічної інформації з зазначених супутників в інтересах оборони та безпеки, сільського і лісового господарства, оцінки наслідків та попередження надзвичайних ситуацій, екологічного моніторингу тощо.

Іспанською стороною проведено презентацію європейської системи  контролю космічного простору (іспанської частини) та зазначено про перспективи розвитку співробітництва за зазначеним напрямком, враховуючи значний досвід української сторони. Представники компанії Deimos презентували технічні засоби іспанської сторони, що залучені до контролю космічного простору та здобутки в напрямках моніторингу проблеми «космічного сміття» та безпеки польотів космічних апаратів.

Під час зустрічі в космічному центрі українській делегації також представлено цех збирання супутників (Satellite integration facilities).

16 грудня 2016 року пройшла зустріч в офісі компанії “Elecnor Deimos” для обговорення потенційного співробітництва у сфері розробки супутникових систем дистанційного зондування Землі, а саме в межах проекту Sat4EO (Системне проектування та технологічний прототип Sat4EO). Компанія “Elecnor Deimos” продемонструвала презентацію за проектом Sat4EO, включаючи зміст проекту, поточну діяльність за проектом, ключові технічні параметри та концепції місій, статус придбання корисного навантаження, статус придбання платформи.

Крім того, 16 грудня українська та іспанська сторони провели робочу нараду з обговорення питань взаємодії в напрямку дистанційного зондування Землі та можливості закупівлі інформації з іспанських КА Deimos-1 та   Deimos-2. Під час наради сторони визначили, що відповідно до плану  розгортання  співпраці з зазначеного напрямку, 07 грудня 2016 року проведено тестову передачу інформаційного потоку з КА Deimos-2 на наземні засоби прийому Національного центру управління та випробувань космічних засобів ДКА. Іспанська сторона підтвердила високу якість отриманого сигналу та технічну готовність українських антенних систем до прийому інформації.

Сторони обговорили необхідну конфігурацію наземного обладнання для організації прийому, розпаковки та обробки видової інформації. Було зазначено, що частина цього обладнання є комп’ютерною технікою і може бути придбана та укомплектована на території України з подальшим тестом іспанськими фахівцями. З метою оцінки проведених заходів та планування подальших шляхів розвитку співпраці в напрямку отримання інформації дистанційного зондування сторони визнали за необхідне проведення повторного тестового сеансу передачі інформації у січні 2017 року на українські засоби прийому за участі представників іспанського космічного центру.

Представники Національного центру у складі української делегації зазначили, що, з огляду на вимоги замовників високодетальної космічної інформації до оперативності та достовірності знімків, більш доцільним є безпосередній прийом інформації на українські засоби. З огляду на успішне проведення заходів з прийому інформації, сторони визначили можливість переходу до етапу безпосереднього прийому інформації, виключаючи етап «віртуальної станції».

В напрямку розгортання співпраці з обробки даних ДЗЗ, іспанською стороною було презентовано інформацію з  космічного апарата Deimos-1 та напрямки її використання в інтересах сільського господарства. Сторони обмінялись думками стосовно сучасного стану використання космічної інформації в цьому напрямку, шляхи та загальні методики цільової обробки даних ДЗЗ.

За результатами візиту підписано Меморандум про взаєморозуміння між ДКА та компанією “Elecnor Deimos” про співробітництво у сфері космічної діяльності.

DSCN7387 PC150964DSCN7390 DSCN7396 DSCN7398 DSCN7404PC150969PC161152PC161162PC161175

Дивіться також:

12.04.2021

Президент України Володимир Зеленський 12 квітня взяв участь у нараді з питань розвитку космічної галузі України, яка відбулася у Національному центрі управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ). Глава держави привітав інженерів, конструкторів, учених, ветеранів та всіх причетних до цієї галузі […]

Детальніше
07.04.2021

6 квітня 2021 року у приміщенні ДКА відбулося підписання Меморандуму між Державним космічним агентством України та Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) про співробітництво у сфері науки, технологій та освіти. Під час підписання Меморандуму були присутні […]

Детальніше
© 2020 НЦУВКЗ
Веб-сайт НЦУВКЗ знаходиться в дослідній експлуатації
Копіювання матеріалів тільки за наявності посилання на веб-сайт НЦУВКЗ
Сайт розроблено - Space-inform