Національний Центр Управління та Випробувань космічних Засобів

В НЦУВКЗ презентували банкноту, присвячену першому космонавту незалежної України Леоніду Каденюку

Сьогодні, 15 грудня, в оперативно-інформаційному центрі НЦУВКЗ Державного космічного агентства України презентували  сувенірну банкноту, присвячену першому космонавту незалежної України Леоніду Каденюку. Презентація відбувалася за участю керівництва ДКА, НЦУВКЗ,  НБУ  та представників ЗМІ.

Зі вступним словом виступив в.о. Голови ДКА Михайло Лев. Він привітав усіх з неординарною подією.

Від ідеї створення першої  української сувенірної банкноти з вертикальним дизайном до її втілення – минуло чимало часу. Рік тому, на засіданні круглого столу, присвяченого 22 річниці польоту на космічному кораблі « Колумбія» Леоніда Каденюка, співробітники Національного банку анонсували купюру в електронному вигляді. Від дизайну до готової продукції пройшов ще рік. І от нарешті банкнота тиражем у 50 тисяч штук (зокрема 40 тисяч у сувенірній упаковці), віддрукована. Над її  створенням художники та фахівці НБУ працювали спільно з Державним космічним агентством. «Ми постійно  радилися, консультувалися, отримували,  завдяки ДКА, дозволи від НАСА на розміщення їхнього логотипу, шатлу Колумбія та  інші світлини. Без підтримки космічного агентства і їхньої допомоги – це не можливо було б зробити.  Сама тема спонукала до того, щоб купюра була не горизонтальною, як зазвичай, а вертикальною, адже це символ споконвічного прагнення людства піднятися в небо, до зірок» – зазначила, демонструючи новеньку купюру, представниця Національного банку Вікторія Сузанська.

Банкнота не є платіжним засобом, але теж належним чином захищена, а ще інформаційно насичена. Основне зображення лицьового боку сувенірної банкноти – портрет Леоніда Каденюка, над яким напис – перший космонавт України, праворуч  логотип Державного космічного агентства України.

Основне зображення зворотного боку – космічний корабель «Колумбія» на тлі планет сонячної системи; над ним написи THE FIRST ASTRONAUT OF UKRAINE, праворуч – цифра 1 та зображення космічного корабля, написи: 1997 (під ракетою), 2020 (унизу).

Над дизайном купюри працювали  художники  Володимир Таран,  Сергій та Олександр Харуки. «Щоб освоїти  програму в якій створюється банкнота потрібно не менше п’яти років. Я навчався цьому мистецтву за кордоном, в Швейцарії.  Це дуже складна програма. Невеличка помилка і доводиться все починати з початку, з нуля. Банкнота за часом робиться дуже довго. Хоча це сувенірна продукція, вона теж має бути належним чином захищена під підробок» – підкреслив під час презентації сувенірної купюри Сергій Харук.

Дизайн купюри був настільки професійно і красиво розроблений, що його одразу ж погодили в ДКА. Опікувався  підготовчим  процесом створення купюри, присвяченої Леоніду Каденюку та  спілкувався з представниками НАСА щодо дозвільних документів,  перший віце-президент Аерокосмічного товариства України, екс-заступник Голови Державного космічного агентства Едуард Кузнєцов, який особисто знав і готував до польоту першого космонавта незалежної України.  Під час презентації банкноти Едуард Кузнєцов розповів,  про масштабну наукову підготовку космічних експериментів, які мав виконати на шатлі Леонід Каденюк. Після  успішного виконаного поставлених завдань космонавтом фахівці України та США два роки обробляли  наукові матеріали, захищали дисертації.

«Те, що зробив для України Леонід Каденюк назавжди залишиться в нашій історії» – сказав в.о. Голови Державного космічного агентства Михайло Лев. Він подякував всім присутнім  за популяризацію імені Каденюка і висловив впевненість: «Наступного разу  зустрінемося на урочистостях з нагоди перейменування вулиці Московська, де знаходиться космічне агентство, на вулицю Каденюка».

 Завершилася презентація нагородженням  співробітників Національного банку та художників  Подяками ДКА України «За створення унікальної сувенірної нумізматичної продукції   присвяченої Міжнародним космічним проектам незалежної України». Нагороди вручив в.о. Голови Державного космічного агентства Михайло Лев. 

Дивіться також:

29.04.2021

29 квітня 2021 року, о 04:50 за київським часом, з космодрому Куру, що у Французькій Гвіані, відбувся 16-й успішний пуск європейської ракети-носія (РН) легкого класу Vega. Блок маршового двигуна (БМД) РД-843, який використовується у складі рідинної рушійної установки 4-го ступеня […]

Детальніше
27.04.2021

72-й Міжнародний конгрес астронавтики (International Astronautical Congress, IAC) 2021, організований Міжнародною федерацією астронавтики (International Astronautical Federation, IAF) у співпраці з Космічним центром Мохаммеда Біна Рашида (MBRSC), під патронатом шейха Мохаммеда бен Рашида Аль Мактума, віце-президента та прем’єр-міністра Об’єднаних Арабських Еміратів […]

Детальніше
© 2020 НЦУВКЗ
Веб-сайт НЦУВКЗ знаходиться в дослідній експлуатації
Копіювання матеріалів тільки за наявності посилання на веб-сайт НЦУВКЗ
Сайт розроблено - Space-inform