НЛО, ядерні ракети і космічне сміття. За чим стежить засекречена база РЛС поблизу Мукачева. Українська правда

Поблизу Мукачева знаходиться об’єкт, який в майбутньому може стати не менш популярним, ніж замок Паланок, куди в 2019 році приїхали 245 тисяч туристів.

У лісі на 103 гектарах була розташована колишня військова частина з позивним “Шипка”. 1056-й окремий радіотехнічний вузол раннього попередження. За цими казенними словами, колючим дротом і густим листям ховалася секретна база з радіолокаційною станцією 5Н86 “Дніпро”.

РЛС заступила на бойове чергування в 1979 році. Цілодобово і безперервно протягом 30 років вона контролювала космічний простір над усією Західною Європою, Середземним морем і Північною Африкою. Головним її завданням було виявити балістичні ядерні ракети противника: визначити точку старту, траєкторію і точку падіння. У такому режимі мукачівська РЛС працювала до 2009 року. Причому у співпраці з РФ, передаючи секретні дані в командні пункти Коломни і Солнєчногорська.

Фактично РЛС в Мукачеві і ще один подібний об’єкт в Севастополі знаходилися в оперативному підпорядкуванні російських військових. За це Кремль платив, за різними даними, від 800 до 1,5 мільйонів доларів щорічно. Сьогодні тут знаходиться Західний центр радіотехнічного спостереження (ЗЦРН).

Він входить до мережі Національного центру управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ). На утримання РЛС потрібно, мінімум, 10 мільйонів гривень щорічно. Її серце – комп’ютери 60-70-х років минулого століття. Вони займають сотні квадратних метрів, для їх роботи потрібні великі обсяги електроенергії. І резервуари з водою, яка рятує техніку від перегріву.

Для безперервного чергування РЛС потрібно більше тисячі “кубів” води на місяць. Об’єкт і досі режимний, з високим ступенем секретності. Потрапити сюди непросто навіть журналістам. Потрібно отримувати дозволи в Києві, погоджувати план зйомок.

У 2020 році центр частково відкрили для невеликих груп туристів. “Українська правда” детально показує, як влаштована РЛС 5Н86 “Дніпро” на Закарпатті.

Текстова версія – на сайті Української правди.

Євген Руденко, Назарій Мазилюк, Ельдар Сарахман, УП